BLOG

Binance Transfer Nasıl Yapılır

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, Türkiye’de de büyük bir yatırımcı kitlesine sahip. Diğer kripto para borsaları arasında sunduğu hizmet ve geniş ürün çeşitliliği ile tercih ediliyor. Dolayısıyla Binance’e nasıl para yatırılır, TL yatırma işlemi nasıl yapılır konusu oldukça merak ediliyor.

Binance aracılığıyla kripto para alım satımı yapmak istiyorsanız bu platforma nasıl para yatıracağınızı öğrenmelisiniz. Bu noktada çok fazla bilgi karmaşası olduğu için yapmanız gereken işlemleri tek tek ele almak istedik. Ancak para yatırma aşamasına gelmeden önce bilmeniz gereken birkaç konu bulunuyor. Öncelikle bunlara değinip, daha sonra Binance para yatırma işlemleri nasıl yapılır adım adım inceleyeceğiz.

Binance Para Yatırma İşlemleri Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Kripto para alım satım platformu Binance, dünyanın en büyük kripto borsaları arasında ilk sırada yer alıyor. Dünyanın hemen her ülkesinde faaliyet gösteren Binance, müşterilerine daha iyi hizmet sunabilmek için bu ülkelerde şubeler açıyor. Para yatırma işlemleri de genellikle bu şubeler üzerinden gerçekleşiyor.

Burada bilmeniz gereken ilk konu, Binance işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz kripto para alım satım platformudur. BinanceTR ise Türk bitcoin borsaları arasında yer alsa bile genellikle Türkiye’den para yatırma ve çekme işlemleri yapılan platformdur.

Binance hesabınıza para yatırmak için BinanceTR kullanacağınızı burada anlamışsınızdır. Yani Binance’e para yatırırken BinanceTR hesabınıza TL yüklemek için havale veya EFT yapmanız gerekmektedir.

Binance TL yatırma işlemleri konusunda bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise USDT olarak karşımıza çıkıyor. USDT (Tether), adından da anlaşılacağı üzere ABD dolarının sanal para versiyonudur. Stabil coindir ve 1 USDT her zaman 1 USD’ye eşittir.

Peki, USDT’den neden bahsettik? Çünkü BinanceTR hesabınıza yatırdığınız Türk lirasını, USDT’ye çevirerek Binance hesabına aktaracaksınız. Peki, neden USDT’ye çeviriyoruz?

Amerikan doları diğer piyasalarda olduğu gibi kripto para piyasası için de fiyat belirleyici bir özelliğe sahip. Bu nedenle TL yerine USDT ile yatırım işlemi yapılmaktadır. Ayrıca para çekme işleminde de Binance hesabınızdan BinanceTR’ye TL gönderimi yapamıyorsunuz. USDT ile hem maliyetten hem de zamandan tasarruf ediyorsunuz.

Bilmeniz gereken noktalardan birisi de komisyon oranlarıdır. Bunları zaten para yatırma ve çekme işlemleri sırasında limitlerinize göre göreceksiniz. Kısaca değinmek gerekirse; Binance TR ve Binance alım satım komisyon oranları yüzde 0,10’dur.

Binance TR Komisyon Oranları
Kaynak: BinanceTR

Eğer Binance TR hesabınızda BNB tutarak alım satım işlemlerinizi yaparsanız komisyonlar BNB cinsinden kesilir. Üstelik bu şekilde ekstra yüzde 25 komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

Binance para yatırma işlemleri ile ilgili en temel bilgilere göz attıktan sonra şimdi adım adım TL yatırma işlemlerine göz atalım:

Adım Adım Binance TL Yatırma İşlemleri

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance platformu üzerinden yatırım yapmak istiyorsanız birazdan bahsedeceğimiz para yatırma işlemlerine hakim olmalısınız. Yukarıda bu noktada bilmeniz gerekenleri anlattık. Şimdi de izleyeceğiniz adımları sıralayalım:

 • Adım 1: Binance TR web sitesini ziyaret edin veya mobil uygulamasını indirin
 • Adım 2: Binance TR hesabı açın
 • Adım 3: Cüzdan sekmesinden Yatırma seçeneğine tıklayın
 • Adım 4: Para transferi yapacağınız bankayı seçin
 • Adım 5: Para göndereceğiniz Hesap Adı ve IBAN Numarasını bulun
 • Adım 6: Banka hesabınızdan hesap adı ve IBAN numarasına yatırmak istediğiniz miktarı gönderin
 • Adım 7: Gönderdiğiniz miktar, çalışma saatleri içinde Binance TR hesabınıza aktarılmasını bekleyin
 • Adım 8: Binance TR üzerinden USDT satın alın
 • Adım 9: Binance web sitesi ziyaret edin veya mobil uygulamasını indirin
 • Adım 10: Binance hesabı oluşturun
 • Adım 11: Binance TR hesabından USDT çekme’ye tıklayın (cüzdan > bakiyeler > USDT > çekme)
 • Adım 12: Çekme işlemi için sunulan ağ seçeneklerinden birini seçin
 • Adım 13: USDT Alıcı Adresi bilgisi için Binance hesabına girin
 • Adım 14: Alıcı adresini Binance TR’deki USDT Alıcı Adresi kısmına yapıştırın
 • Adım 15: USDT çekim tutarını girip işlemi tamamlayın

Kısaca Binance TR hesabına TL yatırma, Binance para yatırma işlemleri ve Binance TR hesabından Binance hesabına para aktarma işlemi bu şekilde yapılmaktadır. Şimdi bu maddeleri detaylandıralım:

Adım 1: Binance TR web sitesini ziyaret edin veya mobil uygulamasını indirin

Para yatırma işlemleri için öncelikle Binance TR hesabı oluşturmalısınız. Bunun için trbinance.com adresini ziyaret edebilir veya mobil uygulamasını indirebilirsiniz. iOS ve Android işletim sistemli telefonlar için uygulama mağazalarından Binance TR uygulamasını ücretsiz indirebilirsiniz.

Adım 2: Binance TR hesabı açın

Web sitesini ziyaret ettikten veya Binance TR uygulamasını telefonunuza indirdikten sonra Hesap Oluştur butonları aracılığıyla hesabınızı açabilirsiniz. Buradaki bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız.

Binance TR Kayıt Bilgileri
Kaynak: BinanceTR

Bilgileri doldurduktan sonra e-posta adresinize bir kod gelecek. Bu kodu doğrulama kodu alanına girdikten sonra hesabınız oluşturulmuş olacaktır. Ancak işlemler burada bitmiyor. Çünkü para yatırma ve çekme işlemleri için kimlik doğrulama işlemlerine ihtiyacınız var.

Binance TR doğrulama kısmını ziyaret ettiğiniz zaman Seviye 1 ve Seviye 2 olarak iki farklı limit göreceksiniz. Seviye 1 veya Seviye 2 ile hangi işlemleri yapabildiğinizi buradan öğrenebilirsiniz. Doğrula seçeceğine tıklayarak yapmanız gereken işlemleri yapmanızı öneririz.

Hesabınızı Seviye 1 olarak doğrulamak için Doğrula butonuna tıklayıp kimlik bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Seviye 2 olarak doğrulamak için kimlik fotoğrafı ve selfie isteniyor. Bunları da yükledikten sonra bilgiler incelenecek ve kısa süre içinde Seviye 2 doğrulaması tamamlanacaktır.

Binance TR Hesap Doğrulama
Kaynak: BinanceTR

Doğrulama işlemleri sonrasında yatırma seçeceğine gitmeye hazırsınız.

Adım 3: Cüzdan sekmesinden Yatırma seçeceğine tıklayın

Binance TR hesap açma işlemini tamamladıktan sonra artık para yatırmaya hazırsınız. Bunun için Cüzdan sekmesini bulun ve üzerine gelip genişleterek Yatırma seçeneğine tıklayın.

Yatırma seçeneğini seçtikten sonra TRY ve Kripto olarak iki sekme göreceksiniz. Siz TL yükleyeceğiniz için TRY sekmesinden işlem yapacaksınız.

Adım 4: Para transferi yapacağınız bankayı seçin

Yatırma seçeneği altında TRY sekmesinde çeşitli banka isimleri göreceksiniz. Siz hangi bankadan para transferi yapacaksanız onu seçmelisiniz. Ancak burada ek bir bilgi verelim.

Binance TR Para Yatırma ve Bankalar
Kaynak: BinanceTR

Kripto para piyasası bildiğiniz gibi 7 gün 24 saat boyunca aktif. Siz hesabınıza transfer işlemlerini sürekli yapmak istiyorsanız Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi havale yapabileceğiniz bankaları tercih etmelisiniz. Havale nedir öğrenmek için tıklayın.

Diğer bankalar üzerinden EFT işlemi gerçekleşiyor ve bu sadece belli saatlerde yapılabiliyor. EFT nedir öğrenmek için tıklayın. Eğer 7/24 hesabınıza transfer yapma imkanını elde etmek istiyorsanız Ziraat Bankası veya Vakıfbank’ta mevduat hesabı açmanızı öneririz.

Para transferi yapmak istediğiniz bankayı bu bölümde seçtikten sonra hesap adı ve IBAN aşamasına geçeceksiniz.

Adım 5: Para göndereceğiniz Hesap Adı ve IBAN Numarasını bulun

Para transferi yapacağınız bankayı seçtikten sonra gelecek ekranda Limitler, Kalan Yatırma Limiti ve Hesap Adı – IBAN gibi bilgiler göreceksiniz. Burada yer alan hesap adı ve IBAN numarası üzerinden gönderim yapacaksınız. IBAN nedir öğrenmek için ilgili yazımızı ziyaret edin.

Adım 6: Banka hesabınızdan hesap adı ve IBAN numarasına yatırmak istediğiniz miktarı gönderin

Kullandığınız bankanın mobil uygulamasına girerek Binance TR ekranında gördüğünüz IBAN numarasını girmelisiniz. Daha sonra Binance TR hesabınıza ne kadar para yatırmak istiyorsanız o miktarı da ilgili kısma yazmalı ve işlemi tamamlamalısınız.

Adım 7: Gönderdiğiniz miktar, çalışma saatleri içinde Binance TR hesabınıza aktarılmasını bekleyin

Eğer Ziraat Bankası veya Vakıfbank üzerinden para transferi gerçekleştirdiyseniz direkt olarak Binance TR hesabınıza paranın aktarıldığını göreceksiniz.

Diğer bankalar üzerinden işlem yaptıysanız ve işlem saatleri içindeyseniz yine para hesabınıza gelecektir. Ancak EFT işlem saatleri dışında bir transfer emri verdiyseniz işlem saati geldiğinde hesaba transfer gerçekleşecektir.

Adım 8: Binance TR üzerinden USDT satın alın

Binance TR hesabınıza paranız yatırıldıktan sonra artık kripto para alım satım işlemine hazırsınız demektir. Binance TR üzerinden BTC, ETH, AVAX, DOGE, USDT, BUSD, XRP, SOL, ATOM, ADA, MANA, LTC ve MATIC alıp satabilirsiniz.

Biz Binance TR hesabından küresel borsa Binance’e para aktarma işlemi yapacağımız için USDT üzerinden işlem yapmayı anlatacağız. Çünkü hem hızlı hem de düşük masraflı bir şekilde bu işlemi yapmanızı mümkün kılıyor.

Binance TR uygulamasından Al/Sat seçeneğine tıklayarak USDT/TRY çiftini seçmelisiniz. Bu işlem çifti sayesinde hesabınızdaki TL karşılığında USDT alabileceksiniz. Piyasa Emri verdiğiniz zaman, mevcut fiyat üzerinden USDT alımı gerçekleşecektir. Eğer diğer emir türlerini kullanırsanız tamamlanma durumlarını Emir Geçmişi sekmesinden kontrol edebilirsiniz.

Adım 9: Binance web sitesi ziyaret edin veya mobil uygulamasını indirin

Binance TR hesabındaki ilk işlemleri tamamlayıp USDT aldıktan sonra artık küresel Binance borsasına geçiş yapıyoruz. Bunun için Binance hesabı açmanız gerekiyor.

Bu hesabı açmak için binance.com/tr hesabına giriş yapabilirsiniz. Aynı şekilde iOS veya Android uygulama mağazalarından Binance uygulamasını indirebilirsiniz.

Adım 10: Binance hesabı oluşturun

Binance web sitesini ziyaret ettikten veya Binance mobil uygulamasını indirdikten sonra hesap açma işlemlerine geçebilirsiniz. Binance hesabı açmak için Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

Karşınıza çıkacak formdaki bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Bilgileri doldurup hesap oluştur butonuna bastıktan sonra e-posta doğrulaması yapacaksınız. Bunun için e-postanıza gelen kodu doğrulama alanına girmelisiniz.

Hesabınız açıldıktan sonra doğrulama aşamalarına geçeceksiniz. Bunun için Dashboard yazan sekmeye tıklayın. Ardından iki aşamalı doğrulamayı etkinleştirme bildirimi göreceksiniz. Google veya SMS ile doğrulama seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Binance Google Authenticator Doğrulama
Kaynak: Binance

Google ile doğrulama için telefonunuza Google Authenticator isimli uygulamayı indirmelisiniz. Bu uygulamayı indirdikten sonra adımları takip edin ve barkod tarama yapın. Ardından Backup Key aşamasını da Binance’den gelen kod ile tamamlayın. Daha sonra şifre ve uygulamadaki kodu girip ikki aşamalı doğrulamayı etkinleştirin.

Bu işlemler sonrasında Binance hesabınız aktif olacaktır.

Adım 11: Binance TR hesabınızdaki USDT’yi çekme seçeceğine tıklayın

Binance hesabınız da aktif olduktan sonra Binance TR üzerinden buraya para yatırma işlemi yapabilirsiniz. Bunun için yeniden Binance TR hesabınıza gidin. Burada aldığınız USDT’yi cüzdan sekmesi üzerinden bakiyeler aracılığıyla görebilirsiniz.

USDT varlığınızı bulduktan sonra çekme butonuna tıklamalısınız. Çekme butonuna tıkladıktan sonra karşınıza farklı ağ seçenekleri çıkacak.

Adım 12: Çekme işlemi için sunulan ağ seçeneklerinden birini seçin

Binance USDT Yatırma Ağları
Kaynak: Binance TR

USDT çekme işlemi için karşınıza çıkan farklı ağ seçeneklerinden birini seçmelisiniz. Burada ağ seçimini çekim limitlerine göre belirliyorsunuz. Eğer az miktarlı aktarım yapacaksanız BEP20 veya TRC20 gibi ağları seçebilirsiniz.

Her ağın ayrı bir limiti, işlem ücreti ve çekim hızı bulunuyor. Binance TR’den Binance hesabına aktarım ücreti bulunmuyor. Yine de en düşük transfer ağını seçebilirsiniz. Transfer hızını baz alarak en hızlı gönderim yapan ağı da seçebilirsiniz. TRC20 ağının 1 USD ücreti olduğu ve en hızlı ağ olduğu bilinmektedir. Ancak düşük miktarlı transferler gerçekleşmektedir.

Adım 13: USDT Alıcı Adresi bilgisi için Binance hesabına girin

Gönderim için ağ seçimi yaptıktan sonra alıcı adresi bilgilerine ihtiyacınız var. Bunun için Binance hesabınıza girmelisiniz.

Binance hesabına girdikten sonra cüzdan sekmesinden Spot Cüzdanı seçmelisiniz. Ardından USDT’yi bulup yatırma seçeneğine tıklayın.

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra yine karşınıza fon yatırma ağları çıkacak. Ağ seçimini Binance TR’de seçtiğiniz ağ üzerinden gerçekleştirmelisiniz. Bu seçimi yaptıktan sonra karşınıza alıcı adresi bilgisi çıkacaktır. Bu adresi kopyalamanız gerekecek.

Adım 14: Alıcı adresini Binance TR’deki USDT Alıcı Adresi kısmına yapıştırın

Binance USDT Yatırma Ağları
Kaynak: Binance

Binance hesabı üzerinden alıcı adresini kopyaladıktan sonra yeniden Binance TR hesabınıza gidin. Buradaki USDT alıcı adresi kısmına yapıştırın.

Bu işlemler sırasında iki hesap arasında sürekli gidip gelmeniz gerektiği için bilgileri doğru düzgün aldığınızdan ve hangi ekranda bulunduğunuzdan emin olmalısınız.

Adım 15: USDT çekim tutarını girip işlemi tamamlayın

Alıcı adresini de girdikten sonra USDT çekim tutarını girerek işleminizi tamamlayın.

Kısa süre sonra Binance TR hesabından gönderdiğiniz USDT’nin Binance hesabına geçtiğini görebilirsiniz.

Burada ek bir bilgi olması için Binance ve Binance TR hesabınızı birbirine bağlama imkanına sahipsiniz. Çünkü para transferi işlemleri sırasında sürekli iki hesap arasında gidip geleceksiniz. Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız Binance TR hesabınızda Binance Transfer bölümünü bulun.

“Binance hesabınız ile giriş yapınız” butonuna tıklayın ve Binance hesabınızı Binance TR hesabınıza bağlayın. Bu işlemi yaptıktan sonra Binance ve Binance TR arasındaki transferleri adres girmeden kolayca yapabilirsiniz.

Artık Binance hesabınıza TL yatırma işlemlerini adım adım gerçekleştirebilirsiniz. Bu rehberi takip ederek kripto para dünyasına adım atabilir ve yatırımlarınızı yönetebilirsiniz. İyi yatırımlar dileriz!

Kaynak: Paratic