BLOG

Binance Bu Telefon Numarası Zaten Bir Hesaba Bağlı Hatası

Kripto para dünyasına yeni adım atan bazı kullanıcılar, farklı bir kripto borsası veya cüzdan üzerinde yanlışlıkla yanlış blockchaine para yatırma sorunuyla karşılaşabilirler. Bu tür bir durumda, çözümü bulmak için cüzdanınızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Giriş

En basit şekilde, alıcı cüzdan tarafından kullanılan ağı doğru bir şekilde seçmeniz gerekmektedir. Bu, kullandığınız token standardına (ERC-20, BEP-20 ve BEP-2 gibi) bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Fonları yanlış bir ağa gönderdim. Ne yapmalıyım?

Öncelikle, panik yapmayın. Eğer Binance Smart Chain (BSC) kullanarak ERC-20 tokenları (ETH gibi) veya Ethereum ağı üzerinden BEP-20 tokenları gönderdiyseniz, fonlarınızı geri alabilirsiniz. Farklı senaryolarla karşılaşabilirsiniz ve her birinin kendi çözümü vardır:

1. Tokenları hem BSC’yi hem de Ethereum’u destekleyen bir cüzdana gönderdiniz.
Tokenları Binance’teki doğru ağa geri gönderebilirsiniz.

2. Tokenları yalnızca BSC’yi ya da Ethereum’u destekleyen bir cüzdana gönderdiniz.
Özel anahtarınızı kullanarak bu anahtarı her iki ağı da destekleyen bir cüzdana aktarmanız gerekmektedir.

3. Tokenları emanete dayalı bir cüzdana ya da kripto borsasına gönderdiniz.
Cüzdan sağlayıcınızdan veya borsanın müşteri hizmetlerinden yardım talep edebilirsiniz. Ancak, bu durumda fonları kurtarmanız mümkün olmayabilir.

Sorunu ayrıntılı bir şekilde incelemek ve gelecekte aynı sorunu tekrar yaşamamak için neden kaynaklandığını anlamak önemlidir.

BEP-20 ve ERC-20 arasındaki fark nedir?

ERC-20 ve BEP-20, tokenlar için belirli kuralları ve teknik ilkeleri tanımlayan token standartlarıdır. Transferlerin, yatırma ve çekim işlemlerinin nasıl yapılacağını belirlerler. Her iki standart da çalışma şekli bakımından birçok ortak noktaya sahip olsa da, ERC-20 Ethereum’a ve BEP-20 Binance Smart Chain’e özeldir. Basitçe ifade etmek gerekirse, bunlar farklı blockchainlere ait token standartlarıdır.

Bir BEP-20/ERC-20 tokenını yanlış blockchaine gönderdiğimde ne olur?

Bir ERC-20 tokenını BSC’ye veya bir BEP-20 tokenını Ethereum’a gönderdiğinizde, token aynı cüzdan adresine ulaşır. BSC ve Ethereum cüzdan adresleriniz aynıdır ve bu adreslere aynı özel anahtarla erişilebilir.

Neyse ki, kaybedilmiş olan kriptolar geri alınabilir. Şimdi yapmanız gereken, bu kriptoları doğru blockchain adresine geri göndermektir. Durumunuza bağlı olarak aşağıdaki çözümlerimizi gözden geçirebilirsiniz.

Hem BSC’yi hem de Ethereum’u destekleyen bir cüzdandan fon kurtarma

Her iki blockchain’i de destekleyen bir cüzdanda tokenlarınızı kolayca bulabilirsiniz. Eğer kriptolarınızı göremiyorsanız, her bir ağ için görüntülemek istediğiniz tokenları içeren bir liste etkinleştirebilirsiniz.

Örneğin, MetaMask cüzdanı, [Token Ekleme] (Add Token) seçeneğiyle tüm tokenları görüntüleyebilme özelliğine sahiptir.

Binance Köprüsü

Manuel dönüştürme

Bu örnek üzerinde Binance’e endekslenmiş ETH’leri (BEP-20) ERC-20 ETH’ye geri dönüştürmek için işlem yapacağız. Paralarınızı transfer ettiğiniz cüzdanda yeterli miktarda BNB bulunduğundan emin olun.

Böylece fonlarınız doğru blockchain’e yönlendirilecektir.

Yalnızca BSC’yi ya da Ethereum’u destekleyen bir cüzdandan fon kurtarma

Bu durumda, tokenlarınızı kurtarabilmek için cüzdanınızın özel anahtarını her iki blockchain’i de destekleyen yeni bir cüzdana aktarmanız gerekecektir. İçe aktarma işlemi sırasında özel anahtarın yanı sıra kurtarma cümlesini de kullanabilirsiniz, bu durum cüzdana bağlıdır.

Bir özel anahtar aktarma

Bir cüzdanın özel anahtarını başka bir cüzdana aktardığınızda, başka bir cüzdan kullanıyor olsanız bile o özel anahtarla ilişkili fonlara erişim sağlayabilirsiniz.

Diğer bir deyişle, bir cüzdanın özel anahtarını başka bir cüzdana aktarmak, fonların yeni cüzdana gönderilmesine neden olmaz. Yalnızca harici cüzdandan erişilebilen bir uygulama kullanarak farklı bir cüzdana erişilebilir hale getirir. Emanete dayalı cüzdanlar genellikle bu seçeneği sunmadığı için özel anahtarları sizinle paylaşmazlar.

Bu örnekte, MetaMask Google Chrome uzantısını kullanacak ve yanlışlıkla BSC’ye gönderilen ETH’leri geri alacağız.

Fonlarınızı geri alma

  1. MetaMask cüzdanınıza erişin veya henüz bir cüzdanınız yoksa yeni bir tane oluşturun. MetaMask’in iOS ve Android için uygulamaları da bulunmaktadır.

  2. Eğer zaten bir hesabınız varsa, MetaMask uzantı düğmesine tıklayın ve sağ üst köşedeki hesap profilinize erişin.

  3. [Hesabı İçe Aktar] seçeneğine tıklayın ve kayıp kriptoların olduğu cüzdanın özel anahtarını girin. İşlemi tamamlamak için [İçe Aktar] düğmesine tıklayın. Ayrıca, elinizde varsa bir JSON dosyasını da yükleyebilirsiniz.

  4. Bir sonraki adımda, MetaMask hesabınıza manuel olarak BSC ağını eklemeniz gerekecektir. MetaMask uzantı düğmesine tıklayın ve ardından ortada üstte bulunan ağ açılır menüsüne tıklayın. Listede en altta bulunan [Özel RPC] seçeneğine tıklayın.

  5. MetaMask’in Binance Smart Chain’e erişebilmesi için gerekli bilgileri girmeniz gerekecektir. Bu bilgiler arasında bir Uzak Prosedür Çağrısı (Remote Procedure Call – RPC) URL’si yer alır. Bu URL, MetaMask’in BSC blockchaininde bilgileri sorgulamasına ve işlem talepleri yapmasına izin verir.

İlgili alanlara aşağıdaki bilgileri girin ve altta bulunan [Kaydet] düğmesine tıklayın.

  1. Bir sonraki adıma hazırlık olarak token sözleşmesini kopyalayarak, Ondalık Haneler (Decimals of Precision) alanındaki rakamı not alın.

  2. Ağ açılır menüsünden [BSC Ana Ağı]nı seçin, [Token Ekle] düğmesine tıklayın ve ardından [Özel Token] seçeneğine tıklayın.

  3. Token Sözleşmesi Adresi (Token Contract Address), Token Simgesi (Token Symbol) ve Ondalık Haneler (Decimals of Precision) alanlarını girin. Örneğin, ETH örneğimizde bilgiler şu şekildedir:

  4. Artık kayıp ETH tokenlarınızı cüzdan bakiyenizde görebilmeniz gerekmektedir. Bu aşamada, fonlarınızı Binance hesabınızdaki BEP-20 cüzdan adresinize geri gönderebilir veya MetaMask ile Binance Köprüsü’nü kullanarak tokenlarınızı ERC-20’ye çevirebilirsiniz.

Emanete dayalı bir cüzdan veya borsadan fon kurtarma

BEP-20 desteği olmayan, diğer bir deyişle emanete dayalı bir cüzdana fonları çekmeye çalıştıysanız, cüzdan sağlayıcısıyla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Bazı emanete dayalı cüzdan sağlayıcıları, belirli bir ücret karşılığında size yardımcı olabilir veya özel anahtarlarınıza erişmenizi sağlayabilir. Daha sonra bu özel anahtarı BSC’yi destekleyen bir cüzdana aktarabilirsiniz. Ancak, genellikle borsalar da dahil olmak üzere çoğu yerde özel anahtarların size verilmesi mümkün olmayacaktır.

Binance hesabınıza yanlış blockchaini seçerek token yatırdıysanız, Binance size kriptolarınızı geri alma konusunda yardımcı olamaz.

Son Söz

Kripto para dünyasında kullanıcılar bazen yanlışlıkla farklı blockchainlere para yatırma sorunuyla karşı karşıya kalabilirler. Bu tür bir durumda, endişelenmeyin ve panik yapmayın. Çoğu durumda, fonlarınızı geri almanın bir yolu vardır. Önemli olan, çözümü bulmak için doğru adımları atmak ve gerektiğinde yardım istemektir. Unutmayın, her sorun çözülebilir!