BLOG

Binance Bu E Posta Adresi Alınmış

Giriş

Binance’in birinci önceliği güvenliktir, bu yüzden hesabınızı korumak için elinden gelen her şeyi yapar. Ancak, Binance hesabınızın güvenliğini artırmanın büyük bir kısmı size bağlıdır. Bu makalede, hesabınızı güvende tutmanıza yardımcı olacak birkaç basit adımı ve genel güvenlik alışkanlıklarını paylaşacağız. Biz de sizin gibi hesabınızı güvende tutmak istiyoruz. Blockchain sektörü hızla büyüyor, bu yüzden daha güvenli bir ortam yaratmak hepimiz için faydalı olacaktır. Peki, Binance hesabınızı güvende tutmak için neler yapabilirsiniz?

1. Güçlü bir şifre kullanın ve şifrenizi düzenli aralıklarla değiştirin

Bu adım belki de çok açık olabilir, ancak Binance hesabınızı güvende tutmanız için çok önemlidir. İnternetteki her hesabınız için güçlü ve farklı bir şifre kullanmanız gerekmektedir. Özellikle kripto para borsa hesaplarınız gibi değerli hesaplar için bu yaklaşım çok önemlidir. Şifreleriniz en az sekiz karakter uzunluğunda olmalı, büyük ve küçük harfler, sayılar ve özel karakterler içermelidir.

Güvenli şifreleri yaratmanız ve yönetmeniz için en iyi yol şifre yöneticileridir. Bu şekilde farklı şifrelerinizi tek bir yerde güvende ve kullanımı kolay bir şekilde saklayabilirsiniz. Şifre yöneticileri, sofistike şifreleme mekanizmaları kullanarak ek bir güvenlik katmanı oluşturur. Güvenilir şifre yöneticisi yazılımlarını kullandığınızdan ve güçlü bir ana şifre oluşturduğunuzdan emin olun.

Güçlü bir şifre kullanmak önemli bir ilk adımdır, ancak bu şifreyi sonsuza kadar kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Şifrenizi düzenli aralıklarla değiştirmek iyi bir uygulamadır. Bu, Binance hesabınızla bağlantılı e-posta adresiniz için de geçerlidir.

E-postalar hakkında konuşurken, farklı hesaplar için farklı e-posta adresleri kullanmak da önemlidir. Bu, veri ihlallerinin potansiyel zararlı etkilerinin bir kısmını ortadan kaldırabilir. Özellikle eski bir e-posta adresi kullanıyorsanız, bu e-postanın geçmişte bir güvenlik ihlaliyle karşı karşıya kalmış olma ihtimali yüksektir. Ancak her hizmet için farklı bir e-posta adresi kullanırsanız, bu ihlalin diğer hesaplarınızı etkileme ihtimali azalır.

Binance hesabınızın şifresini değiştirdiğinizde, sonraki 24 saat boyunca fon çekim işlemi yapamayacağınızı unutmayın. Bu uygulama, potansiyel saldırganların fonlarınızı çekerken sizi dışarıda bırakmasını engellemek içindir.

2. İki Aşamalı Doğrulamayı (2FA) Etkinleştirin

Bir Binance hesabı oluşturduktan sonra yapmanız gereken ilk şey İki Aşamalı Doğrulamayı (2FA) etkinleştirmektir. Binance, SMS ve Google Doğrulama olmak üzere iki tür 2FA’yı destekler. Bu ikisi arasında Google Doğrulamayı kullanmanızı öneririz. 2FA kodunuzu yeni bir mobil cihaza taşımanız gerektiğinde sıfırlama anahtarınızı not aldığınızdan emin olun.

SMS doğrulama, kullanım açısından daha kolay olabilir, ancak Google Doğrulamaya kıyasla daha az güvenli kabul edilir. SIM değiştirme gerçek bir tehdittir ve tanınmış bazı hesaplar bu yöntemin mağduru olmuştur. 2019 yılında Twitter CEO’su Jack Dorsey, bu yöntemle hacklenmiş ve milyonlarca takipçisi olan Twitter hesabı saldırganların kontrolüne geçmiştir.

2FA ile hesabınızı güvende tutmanın tek yolu bu iki yöntem değildir. Evrensel 2. Faktör (U2F) doğrulama olarak bilinen başka bir yöntemden de bahsedeceğiz. U2F, hesabınızı koruyan güvenli bir donanım cihazı içerir. Binance bu yöntemi de desteklemektedir.

3. Hesabınıza erişim izni olan cihazların listesini kontrol edin

Binance hesabınıza giriş yetkisi olan cihazların listesine Cihaz Yönetimi sekmesinden ulaşabilirsiniz. Binance uygulamasını kullanırken bu sekmeyi “Hesap” sekmesinin altında bulabilirsiniz.

Eğer tanımadığınız veya artık kullanmadığınız bir cihaz görürseniz, onların erişim iznini iptal edin. Bir cihazı kaldırdığınızda, bir e-posta doğrulaması ile tekrar izin vermediğiniz sürece bu cihaz hesabınıza erişemez. E-posta hesabınızın güvenliğinin de önemli olması nedeniyle bu önlemi almanız önemlidir.

Ayrıca hesap hareketlerini, yani hesabınıza hangi IP adresleriyle ne zaman giriş yapıldığını da kontrol edebilirsiniz. Şüpheli bir şey görürseniz hesabınızı derhal devre dışı bırakın. Böylece alım satım ve çekim işlemleri geçici olarak durdurulacak, API anahtarlarınızın tamamı silinecek ve hesabınıza erişimi olan tüm cihazların izni iptal edilecektir.

4. Çekim adreslerinizi yönetin

Binance hesabınızda Adres Yönetimi adlı bir güvenlik özelliği bulunur. Bu özellik, fonlarınızı çekebileceğiniz cüzdan adreslerini sınırlamanıza olanak tanır. Bu özelliği etkinleştirirseniz, yeni bir adresi beyaz listeye dahil etmek için bir e-posta doğrulaması yapmanız gerekmektedir.

Tekrar edecek olursak, e-posta hesabınızı güvende tutmanız işte bu yüzden önemlidir! E-posta adresiniz, çevrimiçi güvenliğinizin temelidir.

Fonlarınızı hangi kripto cüzdanına çekeceğinize karar veremiyorsanız, mobil telefonunuz için güvenli bir yazılım cüzdanı olan Trust Wallet’i kullanabilirsiniz. Ayrıca özel anahtarlarınızı çevrimdışı tutmak için bir donanım cüzdanına yatırım yapabilirsiniz.

5. Oltalama saldırıları hakkında bilgi edinin

Oltalama, kötü niyetli kişilerin kişisel bilgilerinizi ele geçirmek için başka bir kişinin kimliğine büründüğü bir saldırı türüdür. En yaygın saldırılardan biri olduğu için bu saldırılara karşı dikkatli olmanız gerekir.

Genel bir prensip olarak, Binance web sitesine her gittiğinizde adresi her seferinde yazmak yerine kayıtlı yer imlerini kullanmanız en iyisidir. Henüz yer imi oluşturmadıysanız hemen şimdi oluşturabilirsiniz: https://www.binance.com. Bu basit adım sayesinde, hesap bilgilerinizi ele geçirmek için sizi kandırmaya çalışan sahte birçok Binance web sitesinden korunabilirsiniz.

Oltalama Engelleme Kodu özelliği, Binance’den size gelen tüm bildirim e-postalarına eklenmek üzere benzersiz bir kod belirlemenize imkan tanır. Oltalama Engelleme kodunu etkinleştirdiğinizde, Binance’den aldığınız bildirim e-postalarının gerçek olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Oltalama saldırılarını engellemenin diğer yollarını da öğrenmek ister misiniz? Oltalama Nedir? makalemizi okuyabilirsiniz.

6. API güvenlik prensiplerini takip edin

Binance API, deneyimli kullanıcıların Binance alım satım motoruyla deneyimlerini en üst seviyeye çıkarması için harika bir yol sunar. Binance API, kişiselleştirilmiş alım satım stratejileri oluşturmanıza imkan tanır.

Ancak API anahtarlarını kullanmak bazı riskler de getirir, çünkü verilerinizin dış uygulamalarla paylaşılmasına izin vermiş olursunuz. Binance API kullanırken, erişimi IP adreslerine göre sınırlandırmanız gerekir. Bu sayede yalnızca beyaz listeye alınmış IP adreslerinin erişim sağlaması gerekmektedir. Ayrıca API anahtarlarınızı düzenli aralıklarla değiştirmeniz ve anahtarları dış partilerle paylaşmamanız önemlidir.

7. Evrensel 2. Faktör (U2F) doğrulama kullanın

Binance, Yubico YubiKey gibi U2F uyumlu doğrulayıcıları destekler. Bu cihazları kullandığınızda, yalnızca cihaz bilgisayarınıza takılı olduğunda veya cihazla bilgisayarın kablosuz olarak eşleştiği zaman hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz.

Bu cihazı, Google Doğrulamaya benzer şekilde düşünebilirsiniz, ancak bir yazılım yerine donanım kullanırsınız. Bu da hesabınıza erişim için bu donanıma fiziksel erişimin de gerektiği anlamına gelir.

Son düşünceler

Binance hesabınızı güvende tutmak çok önemlidir. Hesabınızı koruyabilmeniz ve hackerların bitcoinlerinize ve altcoinlerinize erişimini engelleyebilmeniz için atabileceğiniz bazı basit adımlardan bahsettik.

Güncel güvenlik durumunuzu kontrol etmek isterseniz, Güvenlik panelinizi ziyaret edebilirsiniz. Binance mobil uygulamasını kullanıyorsanız, “Hesap” sekmesinin “Güvenlik” bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Güvenlik hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Binance Academy’den güvenlikle ilgili diğer konular üzerine makalelerimizi okuyabilirsiniz!